Byla N2-15755-127/2011

1Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėja Jūratė Trinkūnienė, sekretoriaujant Ingridai Valickienei, dalyvaujant ieškovei L. K., ieškovės atstovei advokatei Žanetai Šlyžiutei, viešame teismo posėdyje žodinio proceso tvarka išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės L. K. ieškinį atsakovui N. K., trečiajam asmeniui UAB „General Financing“, dalyvaujant Vilniaus miesto savivaldybės administracijos vaiko teisių apsaugos skyriui, dėl santuokos nutraukimo esant abiejų sutuoktinių kaltei, nepilnamečių vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo nepilnamečiams vaikams priteisimo, santuokoje įgytos skolos padalijimo ir

Nustatė

2santuoka tarp šalių įregistruota 2002-11-16 Vilniaus miesto CM skyriuje (įrašo Nr. ( - )) (b.l.5) . Šalys santuokoje ( - ) susilaukė sūnaus T. K., ( - ) – sūnaus D. K. (b.l. 6).

3Ieškovė pateikė ieškinį, kuriame nurodė, kad prasidėjus nesutarimams šeimoje, atsakovas išvyko dirbti į užsienį. Grįžęs į Lietuvą susirado kitą moterį su kuria pradėjo gyventi. Nuo 2010-05-10 šalys kartu negyvena, netvarko bendrai ūkio, nepalaiko santuokinių ryšių. Ieškovė teismo posėdyje patikslino ieškinio reikalavimus ir teismo prašė santuoką, įregistruotą tarp N. K. ir L. K., nutraukti esant abiejų sutuoktinių kaltei; po santuokos nutraukimo sugrąžinti jai ikisantuokinę pavardę Š.; nustatyti nepilnamečio vaikų T. K. ir D. K. gyvenamąją vietą su motina; priteisti iš atsakovo išlaikymą nepilnamečiams vaikams T. K. ir D. K. po 250 Lt kiekvienam vaikui kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis iki vaikų pilnametystės; įsiskolinimą UAB „General Financing“ pripažinti solidaria N. K. ir L. K. skola (b.l. 2-4).

4Procesiniai dokumentai atsakovui 2011-10-11 įteikti LR CPK 123 str. 3 d numatyta tvarka, per nustatytą 14 dienų terminą atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė. Apie posėdžio laiką ir vietą atsakovui pranešta 2011-11-06 asmeniškai. Atsakovas į posėdį neatvyko, 2011-11-17 gautas prašymas bylą nagrinėti jam nedalyvaujant.

5Ieškinys tenkinamas iš dalies šiais motyvais.

6Teismas nustatė, kad nuo 2010-05-10 sutuoktiniai kartu negyvena, bendrai ūkio netvarko. Teismas teiravosi ieškovės, ar nėra galimybių sutuoktiniams susitaikyti. Ieškovė pareiškė, kad atnaujinti bendro vedybinio gyvenimo ji nenori. Esant tokioms faktinėms aplinkybėms, teismas mano, kad jokių galimybių išsaugoti santuoką nėra, šalių santuoka turi būti nutraukta (CK 3.49 str. 2 d.).

7Teismo posėdžio metu ieškovė pripažino, kad dėl santuokos iširimo kalta tiek ji, tiek atsakovas. Atsakovas nesirūpino šeima, o ieškovė nebandė ieškoti būdų išspręsti nesutarimus. Aiškintis, kuris sutuoktinis kaltas labiau, o kuris – mažiau, neprivalu. Tokiu atveju teismas pripažįsta, kad santuoka iširo dėl abiejų sutuoktinių kaltės (CK 3.61 str. 2 d.).

8Ieškovės pasirinkimu po santuokos nutraukimo jai grąžinama iki santuokos turėta pavardė Š. (CK 3.69 str.1 d.).

9Ginčo dėl nepilnamečių vaikų D. K. ir T. K. gyvenamosios vietos nustatymo nėra. Vaikai gyvena su motina L. K.. Atsakovas N. K. paliko šeimą, su vaikais bendrauja retai. Ištyrus motinos buities sąlygas, nustatyta, kad ieškovė su sūnumis gyvena sodo name, priklausančiame tėvams K. ir S. Š., berniukams skirtas atskiras kambarys, jame yra viena dvigulė lova, taip pat sofa-lova, Sąlygos miegoti, ilsėtis ir mokytis tinkamos. Kad nepilnamečių vaikų D. K. ir T. K. gyvenamoji vieta būtų nustatyta su motina, pritarė ir valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija (CK 3.178 str.).

10Tėvų pareiga išlaikyti savo vaiką yra turtinė asmeninė prievolė, todėl jos negalima atsisakyti arba perleisti kitiems asmenims, pavyzdžiui, vienam iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas. Nagrinėjant bylą nustatyta, kad T. ir D. motina L. K. dirba UAB „Alseta“, jos pajamos per mėnesį 700 Lt, papildomai gauna priedus už darbo rezultatus. Tėvas N. K. registruotas darbo biržoje, verčiasi atsitiktiniais uždarbiais. Ieškovė L. K. nurodė, kad atsakovas prisideda prie vaikų išlaikymo, padėjo įsigyti aprangos, mokyklinių prekių, todėl išlaikymo įsiskolinimo nėra. Vadovaudamasis principu, kad tėvų teisės ir pareigos vaikų atžvilgiu yra lygios ir atsižvelgdamas į šalių turinę padėtį, teismas mano, kad atsakovas privalo prisidėti prie T. ir D. išlaikymo, skirdamas kiekvieną mėnesį jiems po 250 Lt (CK 3.192 str., 3.194 str., 196 str. 1 d. 1 p.). Išlaikymą priteisus periodinėmis išmokomis, išlaikymo suma indeksuojama Vyriausybės nustatyta tvarka atsižvelgiant į infliaciją (CK 208 str.).

11Ieškovės teigimu, teismo sprendimu tėvo ir nepilnamečių vaikų T. K., gimusio ( - ), ir D. K., gimusio ( - ), bendravimo tvarkos nustatyti netikslinga, ieškovė žada netrukdyti tėvui bendrauti su nepilnamečiais sūnumis ir dalyvauti juos auklėjant (CK 3.170 str.).

12Šalys, būdamos santuokoje turto neįgijo, viena iš kitos išlaikymo sau nereikalauja (CPK 385 str. 1 d.).

13Ieškovė L. K. nurodė, kad 2008-04-21 su UAB „General Financing“ sudarė vartojimo kredito sutarties Nr( - ) finansavimo sutartį Nr.1. Iš bendro sutuoktinių turto vykdomos prievolės, atsiradusios iš sandorių, kuriems sudaryti kito sutuoktinio sutikimo nereikėjo, jeigu jie buvo sudaryti šeimos interesais (CK 3.109 str. 1 d. 5 p.). Kreditorius UAB „General Financing“ pateikė atsiliepimą į ieškinį, kuriame nurodė, kad po santuokos nutraukimo L. K. ir N. K. pagal minėtą kredito sutartį turėtų atsakyti solidariai (b.l. 36). Esant šioms aplinkybėms skolą UAB „General Financing“ teismas pripažįsta solidaria L. K. ir N. K. skola.

14Patenkinus ieškinį išlaikymo priteisimo dalyje, iš atsakovo priteisiamas 180 Lt žyminis mokestis į valstybės biudžetą, nuo kurio mokėjimo ieškovė paduodama ieškinį atleidžiama, ir 22 Lt išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu (CPK 83 str.1 d. 2 p., 85 str. 1 d. 3 p., 92 str., 96 str. 1 d.).

15Sprendimas išlaikymo dalyje nukreipiamas vykdyti skubiai (CPK 282 str. 2 d. 1 p.).

16Vadovaudamasis CPK 259, 260, 263-270 straipsniais, 282 straipsnio antrosios dalies pirmuoju punktu, 384-385 straipsniais, teismas

Nutarė

17ieškinį patenkinti iš dalies.

18Santuoką, įregistruotą 2002-11-16 Vilniaus miesto CM skyriuje (įrašo Nr. ( - )) tarp N. K. a.k( - ) ir L. K. a.k( - ) (ikisantuokinė pavardė Šimulytė), nutraukti.

19Pripažinti kaltais dėl santuokos iširimo N. K. a.k( - ) ir L. K. a.k( - ).

20Po santuokos nutraukimo grąžinti ieškovei iki santuokos turėtą pavardę Š.

21Nustatyti nepilnamečių vaikų T. K. a.k( - ) ir D. K. a.k( - ) gyvenamąją vietą su motina L. K. a.k( - ).

22Priteisti iš tėvo N. K. a.k( - ) išlaikymą nepilnamečiams sūnums T. K. a.k( - ) ir D. K. a.k( - ) po 250 Lt (du šimtus penkiasdešimt litų) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis, nuo ieškinio pareiškimo dienos 2011-08-09, kol sūnūs sulauks pilnametystės, pavedant išlaikymo lėšomis uzufrukto teise disponuoti įstatyminei nepilnamečių sūnų atstovei – motinai L. K. a.k( - ), priteistą sumą periodinėmis išmokomis indeksuojant Vyriausybės nustatyta tvarka.

23Pripažinti skolą UAB „General Financing“ solidaria N. K. a.k( - ) ir L. K. a.k( - ) skola.

24Sprendimą nepilnamečių vaikų išlaikymo dalyje nukreipti vykdyti skubiai.

25Priteisti iš N. K. a.k( - ) į valstybės biudžetą 180 Lt (vieno šimto aštuoniasdešimties litų) žyminį mokestį ir 22 Lt (dvidešimt dviejų litų) išlaidas, susijusias su procesinių dokumentų įteikimu, sumokant jas į Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos surenkamąją sąskaitą (įmokos kodas 5660).

26Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto 1 apylinkės teismą.

27Per tris darbo dienas po teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos išsiųsti sprendimo patvirtintą kopiją Vilniaus miesto CM skyriui, kad šis įregistruotų santuokos nutraukimo faktą.

Proceso dalyviai
Ryšiai
1. Vilniaus miesto 1 apylinkės teismo teisėja Jūratė... 2. santuoka tarp šalių įregistruota 2002-11-16 Vilniaus miesto CM skyriuje... 3. Ieškovė pateikė ieškinį, kuriame nurodė, kad prasidėjus nesutarimams... 4. Procesiniai dokumentai atsakovui 2011-10-11 įteikti LR CPK 123 str. 3 d... 5. Ieškinys tenkinamas iš dalies šiais motyvais.... 6. Teismas nustatė, kad nuo 2010-05-10 sutuoktiniai kartu negyvena, bendrai ūkio... 7. Teismo posėdžio metu ieškovė pripažino, kad dėl santuokos iširimo kalta... 8. Ieškovės pasirinkimu po santuokos nutraukimo jai grąžinama iki santuokos... 9. Ginčo dėl nepilnamečių vaikų D. K. ir T. K. gyvenamosios vietos nustatymo... 10. Tėvų pareiga išlaikyti savo vaiką yra turtinė asmeninė prievolė, todėl... 11. Ieškovės teigimu, teismo sprendimu tėvo ir nepilnamečių vaikų T. K.,... 12. Šalys, būdamos santuokoje turto neįgijo, viena iš kitos išlaikymo sau... 13. Ieškovė L. K. nurodė, kad 2008-04-21 su UAB „General Financing“ sudarė... 14. Patenkinus ieškinį išlaikymo priteisimo dalyje, iš atsakovo priteisiamas... 15. Sprendimas išlaikymo dalyje nukreipiamas vykdyti skubiai (CPK 282 str. 2 d. 1... 16. Vadovaudamasis CPK 259, 260, 263-270 straipsniais, 282 straipsnio antrosios... 17. ieškinį patenkinti iš dalies.... 18. Santuoką, įregistruotą 2002-11-16 Vilniaus miesto CM skyriuje (įrašo Nr. (... 19. Pripažinti kaltais dėl santuokos iširimo N. K. a.k( - ) ir L. K. a.k( - ).... 20. Po santuokos nutraukimo grąžinti ieškovei iki santuokos turėtą pavardę... 21. Nustatyti nepilnamečių vaikų T. K. a.k( - ) ir D. K. a.k( - ) gyvenamąją... 22. Priteisti iš tėvo N. K. a.k( - ) išlaikymą nepilnamečiams sūnums T. K.... 23. Pripažinti skolą UAB „General Financing“ solidaria N. K. a.k( - ) ir L.... 24. Sprendimą nepilnamečių vaikų išlaikymo dalyje nukreipti vykdyti skubiai.... 25. Priteisti iš N. K. a.k( - ) į valstybės biudžetą 180 Lt (vieno šimto... 26. Sprendimas per trisdešimt dienų nuo jo priėmimo dienos gali būti... 27. Per tris darbo dienas po teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos išsiųsti...