Byla e1-1540-1138/2020
Dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, kuriuo A. B., asmens kodas (duomenys neskelbtini) gimęs (duomenys neskelbtini), Lietuvos Respublikos pilietis, gyvenantis (duomenys neskelbtini), deklaruota gyvenamoji vieta – ten pat, vedęs, nedirbantis, registruotas Užimtumo tarnyboje, neteistas, kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – ir BK) 2811 straipsnio 1 dalyje

1Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjas Vaidas Kazlauskas išnagrinėjo Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūros prokurorės Raimondos Mackevičienės pareiškimą dėl proceso užbaigimo teismo baudžiamuoju įsakymu, kuriuo A. B., asmens kodas ( - ) gimęs ( - ), Lietuvos Respublikos pilietis, gyvenantis ( - ), deklaruota gyvenamoji vieta – ten pat, vedęs, nedirbantis, registruotas Užimtumo tarnyboje, neteistas, kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – ir BK) 2811 straipsnio 1 dalyje.

2Teismas

Nustatė

31. A. B. 2020 m. rugpjūčio 21 d. apie 15.09 val. ( - ), būdamas neblaivus, alkoholio kiekio matuokliu „Alcotest 7510“ Nr. ARCK-0037, patikros sertifikato Nr. 1174438, 2020 m. rugpjūčio 21 d. 15.09 val. nustatytas 2,75 prom. girtumas, 15.29 val. nustatytas 2,76 prom. girtumas, vairavo savo automobilį „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) Šiais savo veiksmais jis kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, numatytą BK 2811 straipsnio 1 dalyje.

42. Kaltinamasis A. B. kaltu prisipažino visiškai ir parodė, kad šiais metais liepos mėnesį nusipirko automobilį „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) iš V. S., pildė pirkimo pardavimo sutartį ir ją yra pateikęs pareigūnams. Jam ji pateikė registracijos liudijimą, kuriame nurodytas automobilio savininkas V. K., tačiau automobilis šiuo metu yra išregistruotas. Automobilis neturi techninės apžiūros ir yra nedraustas. Automobilį pirko ardymui, todėl jo neregistravo. Vairuotojo pažymėjimo neturi, nes jis iš jo buvo paimtas maždaug prieš 10 metų irgi dėl vairavimo neblaiviam. 2020 m. rugpjūčio 21 d., apie pietus, tikslios valandos nepamena, būdamas namuose pradėjo gerti alų. Gėrė vienas. Per dieną galėjo išgerti apie 3 butelius 1 litro talpos, 6 laipsnių stiprumo. Tą dieną jam skambino dėl automobilio, nes norėjo jį parduoti ir apie 15 val., sugalvojo pasivažinėti ir pažiūrėti, ar viskas veikia. Iš namų važiavo link ( - ) kaimo. Važiuojant sustabdė policijos pareigūnai. Dėl ko sustabdė nežino, jam atrodė, kad važiavo tvarkingai. Pareigūnams pats pasakė, kad yra neblaivus. Su alkotesteriu jam nustatė girtumą, jis su tuo sutiko, pasirašė. Dėl savo elgesio gailisi. Supranta, kad pasielgė blogai vairuodamas neblaivus. Sutinka, kad byla būtų baigta teismo baudžiamuoju įsakymu, sutinka su bauda. Yra nedirbantis, registruotas darbo biržoje, ūkininkauja ir gauna papildomų pajamų, todėl mano, kad išgalės susimokėti baudą (b. l. 40-43).

53. Šiaulių apskrities VPK Raseinių rajono PK tyrėjo Kęstučio Joniko tarnybiniame pranešime užfiksuota, kad 2020 m. rugpjūčio 21 d. dirbant aptarnaujamoje teritorijoje kartu su tyrėju A. Ž., tarnybiniu automobiliu „VW Transporter“, valstybinis Nr. ( - ) 14.45 val. buvo gautas iškvietimas, kad po kaimą važinėja galimai neblaivus vairuotojas. Nuvykus į įvykio vietą, kelyje Viduklė – Gyliai – Šienlaukis ties ( - ) kaimu, buvo pastebėtas į ( - ) gatvę sukantis žalios spalvos automobilis „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) sustabdžius automobilį, jį vairavo akivaizdžiai neblaivus A. B. (b. l. 10-11).

64. Iš įvykio vietos ir daiktų apžiūros protokolo matyti, jog buvo apžiūrėta įvykio vieta, esanti adresu ( - ), ir automobilis „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) Apžiūros metu paimtas automobilis „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) transporto priemonės registracijos liudijimas Nr. E 804983 ir 2020 m. liepos 14 d. pirkimo pardavimo sutartis (b. l. 12-21).

75. Neblaivumo nustatymo akte užfiksuota, kad A. B. alkoholio kiekio matuokliu „Alcotest 7510“ Nr. ARCK-0037, patikros sertifikato Nr. 1174438, 2020 m. rugpjūčio 21 d. 15.09 val. nustatytas 2,75 prom. neblaivumas, o 15.29 val. nustatytas 2,76 prom. neblaivumas (b. l. 29-30).

86. Transporto priemonės aprašas ir transporto priemonės perdavimo ir priėmimo aktas patvirtina, kad automobilis apgadintas, jis nuvežtas į UAB „Tomadas“ aikštelę Vilniaus g. 3c, Raseiniuose (b. l. 24-25).

97. Prašyme dėl daikto saugojimo nurodyta, kad automobilis „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) yra saugomas UAB „Tomadas“ aikštelėje esančioje Vilniaus g. 3C, Raseiniai (b. l. 26).

108. VšĮ „Emprekis“ pažymoje nurodyta automobilio „Nissan Terrano“ vidutinė kaina su pridėtinės vertės mokesčiu Lietuvoje yra 1 190,00 Eur (b. l. 28).

119. BK 2811 straipsnio 1 dalyje nustatyta baudžiamoji atsakomybė tam, kas vairavo motorinę transporto priemonę, traktorių ar savaeigę mašiną arba mokė praktinio vairavimo būdamas neblaivus, kai jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas, arba vengė neblaivumo patikrinimo, kai jam buvo nustatyti neblaivumo požymiai, arba vartojo alkoholį po eismo įvykio iki jo aplinkybių nustatymo ir jam nustatytas 1,51 ir daugiau promilių neblaivumas.

1210. Byloje esantys įrodymai patvirtina, kad A. B. 2020 m. rugpjūčio 21 d. apie 15.09 val. ( - ), būdamas neblaivus vairavo jam priklausantį automobilį „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) 2020 m. rugpjūčio 21 d. 15.09 val. nustatytas 2,75 prom. neblaivumas, 15.29 val. nustatytas 2,76 prom. neblaivumas. Tokie kaltinamojo veiksmai atitinka nusikaltimo, numatyto BK 2811 straipsnio 1 dalyje, sudėties požymius.

1311. Kaltinamojo A. B. atsakomybę lengvinančia aplinkybe pripažintina tai, kad jis prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailisi. Jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta.

1412. Prokurorė siūlo A. B. pripažinti kaltu pagal Lietuvos Respublikos BK 2811 straipsnio 1 dalį ir skirti 51 MGL baudą, vadovaujantis BK 641 straipsnio 1 dalimi bausmę sumažinti 1/3 ir paskirti galutinę 34 MGL (1 700,00 Eur) baudą. Vadovaujantis BK 67 straipsniu, 68 straipsniu paskirti baudžiamojo poveikio priemonę ir uždrausti vairuoti visų rūšių kelių transporto priemones dvejus metus keturis mėnesius. Vadovaujantis BK 72 straipsniu konfiskuoti nusikaltimo padarymo priemonę, t. y. A. B. priklausantį automobilį „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) Kaltinamasis neprieštarauja prokurorės sprendimui, kad procesas būtų užbaigtas teismo baudžiamuoju įsakymu ir su siūloma bausme sutinka (b. l. 56-61).

1513. Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgia į padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnį, į tai, jog padarytas nesunkus nusikaltimas, į A. B. asmenybę, į tai, kad teistumas išnykęs, todėl yra laikomas neteistu (b. l. 49-51), administracine tvarka nebaustas (b. l. 42), bedarbis, registruotas užimtumo tarnyboje (b. l. 43-44), teisės vairuoti neturi (b. l. 55) taip pat atsižvelgia į jo atsakomybę lengvinančią aplinkybę ir į tai, kad nenustatyta jo atsakomybę sunkinančių aplinkybių. Įvertinęs nurodytas aplinkybes teismas laiko, jog bausmės tikslai, numatyti BK 41 straipsnyje, bus pasiekti paskyrus prokurorės prašomą bausmę. Kadangi baudžiamoji byla baigiama teismo baudžiamuoju įsakymu ir asmeniui pripažinus savo kaltę (BK 641 straipsnio 1 dalis, 2 dalis), šiuo baudžiamuoju įsakymu paskirta bausmė mažintina vienu trečdaliu.

1614. BK 67 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad kartu su bausme asmeniui gali būti skiriamos tam tikros baudžiamojo poveikio priemonės, taip pat ir uždraudimas naudotis specialiąja teise. Pagal BK 68 straipsnio nuostatas, teismas gali uždrausti asmeniui naudotis specialiomis teisėmis (teise vairuoti kelių, oro ar vandens transporto priemones, teise laikyti ir nešioti ginklą, teise medžioti, teise žvejoti ar pan.) nuo vienerių iki penkerių metų tais atvejais, kai naudodamasis šiomis teisėmis asmuo padarė nusikalstamą veiką. Įvertinus nusikalstamos veikos aplinkybes, kaltinamojo asmenybę, nustatytinas dvejų metų keturių mėnesių draudimo naudotis teise vairuoti visų rūšių kelių transporto priemones terminas, terminą skaičiuojant nuo kardomosios priemonės – specialios teisės sustabdymo taikymo pradžios, nuo 2020 m. rugpjūčio 25 d.

1715. Pagal BK 72 straipsnio 2 dalį, konfiskuotinu turtu laikomas baudžiamojo įstatymo uždraustos veikos įrankis, priemonė ar rezultatas. Uždraustos veikos rezultatu pripažįstamas tiesiogiai ar netiesiogiai iš jos gautas bet kokio pavidalo turtas. A. B. priklausantis automobilis „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) atitinka BK 2811 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos nusikalstamos veikos priemonės sąvoką BK 72 straipsnio prasme. BK 2811 straipsnio 1 dalyje dispozicijoje transporto priemonė tiesiogiai įvardijama kaip nusikalstamos veikos padarymo priemonė. Akivaizdu, jog įvykdyti BK 2811 straipsnio 1 dalyje įtvirtintą nusikalstamą veiką be transporto priemonės asmuo negali, kadangi ši veika gali būti padaryta tik panaudojant kelių transporto priemonę. Įvertinus nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje surinktus ir ištirtus įrodymus, neabejotina, kad transporto priemonės, konfiskavimas, siekiant tinkamo įstatymo leidėjo suformuotų tikslų įgyvendinimo, kriminalizavus vairavimą esant neblaiviam, kai nustatytas vidutinis ar sunkus neblaivumo laipsnis, t. y. daugiau kaip 1,5 promilės, baudžiamąją atsakomybę už šią veiką įtvirtinant BK 2811 straipsnio 1 dalyje, yra ne tik galimas, bet ir būtinas. Atsižvelgiant į išdėstytas aplinkybes bei siekiant užkirsti kelią galimam pakartotiniam nusikalstamumui, automobilis „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) teismo baudžiamajam įsakymui įsiteisėjus konfiskuotinas ir perduotinas valstybės nuosavybėn kartu su dokumentais: transporto priemonės registracijos liudijimu Nr. ( - ) ir 2020 m. liepos 14 d. pirkimo - pardavimo sutartimi.

1816. Kaltinamajam paskirta kardomoji priemonė – specialiosios teisės sustabdymas (b. l. 44-46), paliktina galioti iki baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo, o teismo baudžiamajam įsakymui įsiteisėjus panaikintina.

19Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 420 straipsnio 1 dalies 1 punktu, 421 straipsniu,

Nutarė

20A. B. pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 2811 straipsnio 1 dalyje, ir nuteisti jį 51 MGL, t. y. 2 550,00 Eur (dviejų tūkstančių penkių šimtų penkiasdešimties eurų 0 ct) dydžio bauda.

21Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, bausmę sumažinti 1/3 (vienu trečdaliu) ir galutinę bausmę paskirti 34 MGL, t. y. 1 700 Eur (vieno tūkstančio septynių šimtų eurų 0 ct) dydžio baudą.

22Teismo nuosprendžiu paskirtą baudą privaloma mokėti į teritorinės mokesčių inspekcijos sąskaitą (pasirinktinai) Nr. LT24 7300 0101 1239 4300, esančią AB bankas „Swedbank“, Nr. LT78 7290 0000 0013 0151, banko kodas 72900, AS „Citadele banka“ Lietuvos filialas, Nr. LT05 7044 0600 0788 7175, banko kodas 70440, AB „SEB bankas“, Nr. LT32 7180 0000 0014 1038, banko kodas 71800, AB „Šiaulių bankas“, Nr. LT74 4010 0510 0132 4763, banko kodas 40100, „Luminor Bank AS“ Lietuvos skyrius (buvęs AB „DNB bankas“), Nr. LT12 2140 0300 0268 0220, banko kodas 21400, „Luminor Bank AS“ Lietuvos skyrius (buvęs Nordea Bank AB Lietuvos skyrius), Nr. LT42 7230 0000 0012 0025, banko kodas 72300, UAB „Medicinos bankas“, įmokos kodas – 6801 (mokėjimo paskirtyje nurodant bylos numerį). Sumokėjimą patvirtinančius dokumentus būtina pateikti Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų raštinei. Jeigu sumokama banko įstaigoje, tuomet pateikti banko įmokos mokėjimo kvito originalą, o jei sumokama internetu, pateikti atspausdintą mokėjimo pavedimą, patvirtintą banko antspaudu.

23Laiku nesumokėjus paskirtos baudos, ši bausmė vykdoma priverstinai. Baudos bausmę priverstinai vykdo antstolis, kurio veiklos teritorijoje yra nuteistojo gyvenamoji, darbo ar turto buvimo arba kitos bausmės atlikimo vieta. Priverstinio įvykdymo atveju antstolio išieškoma suma gali būti didesnė dėl antstolio apskaičiuojamų išlaidų vykdymo procese.

24Jeigu nuteistasis neturi lėšų baudai sumokėti, antstolio teikimu ir nuteistojo sutikimu teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 47 straipsniu, baudą gali pakeisti viešaisiais darbais.

25Jeigu nuteistasis vengia savo noru sumokėti baudą ir nėra galimybių ją išieškoti priverstinai, teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 47 straipsniu, antstolio teikimu baudą gali pakeisti laisvės apribojimu.

26Iki baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo A. B. palikti galioti kardomąją priemonę – specialiosios teisės sustabdymą, įsiteisėjus – panaikinti.

27Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 67 straipsnio 2 dalies 1 punktu, 3 dalimi, 68 straipsniu uždrausti A. B. vairuoti visų rūšių kelių transporto priemones 2 (dvejiems) metams 4 (keturiems) mėnesiams, terminą skaičiuojant nuo 2020 m. rugpjūčio 25 d.

28Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 72 straipsniu konfiskuoti automobilį „Nissan Terrano“, valstybinis Nr. ( - ) perduodant jį kartu su transporto priemonės registracijos liudijimu Nr. ( - ) ir 2020 m. liepos 14 d. pirkimo – pardavimo sutartimi, valstybės nuosavybėn.

29Išaiškinti kaltinamajam, jog jis, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo baudžiamuoju įsakymu, per keturiolika dienų nuo šio dokumento gavimo dienos turi teisę paduoti Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmams prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme.

30Jei kaltinamasis paduoda prašymą reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme, teismo baudžiamasis įsakymas neįgyja teisinės galios. Teismas, išnagrinėjęs bylą ir pripažinęs kaltinamąjį kaltu, gali paskirti kitos rūšies ar dydžio bausmę (švelnesnę ar griežtesnę), negu buvo paskirta baudžiamuoju įsakymu.

31Jei kaltinamasis šia teise nepasinaudoja, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir vykdomas Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso nustatyta tvarka.

32Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas neskundžiamas.

1. Šiaulių apylinkės teismo Raseinių rūmų teisėjas Vaidas Kazlauskas... 2. Teismas... 3. 1. A. B. 2020 m. rugpjūčio 21 d. apie 15.09 val. ( - ), būdamas neblaivus,... 4. 2. Kaltinamasis A. B. kaltu prisipažino visiškai ir parodė, kad šiais... 5. 3. Šiaulių apskrities VPK Raseinių rajono PK tyrėjo Kęstučio Joniko... 6. 4. Iš įvykio vietos ir daiktų apžiūros protokolo matyti, jog buvo... 7. 5. Neblaivumo nustatymo akte užfiksuota, kad A. B. alkoholio kiekio matuokliu... 8. 6. Transporto priemonės aprašas ir transporto priemonės perdavimo ir... 9. 7. Prašyme dėl daikto saugojimo nurodyta, kad automobilis „Nissan... 10. 8. VšĮ „Emprekis“ pažymoje nurodyta automobilio „Nissan Terrano“... 11. 9. BK 2811 straipsnio 1 dalyje nustatyta baudžiamoji atsakomybė tam, kas... 12. 10. Byloje esantys įrodymai patvirtina, kad A. B. 2020 m. rugpjūčio 21 d.... 13. 11. Kaltinamojo A. B. atsakomybę lengvinančia aplinkybe pripažintina tai,... 14. 12. Prokurorė siūlo A. B. pripažinti kaltu pagal Lietuvos Respublikos BK... 15. 13. Teismas, skirdamas bausmę, atsižvelgia į padarytos nusikalstamos veikos... 16. 14. BK 67 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad kartu su bausme asmeniui gali... 17. 15. Pagal BK 72 straipsnio 2 dalį, konfiskuotinu turtu laikomas baudžiamojo... 18. 16. Kaltinamajam paskirta kardomoji priemonė – specialiosios teisės... 19. Teismas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 420... 20. A. B. pripažinti kaltu padarius nusikaltimą, numatytą Lietuvos Respublikos... 21. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 641 straipsniu, bausmę... 22. Teismo nuosprendžiu paskirtą baudą privaloma mokėti į teritorinės... 23. Laiku nesumokėjus paskirtos baudos, ši bausmė vykdoma priverstinai. Baudos... 24. Jeigu nuteistasis neturi lėšų baudai sumokėti, antstolio teikimu ir... 25. Jeigu nuteistasis vengia savo noru sumokėti baudą ir nėra galimybių ją... 26. Iki baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo A. B. palikti galioti kardomąją... 27. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 67 straipsnio 2 dalies... 28. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 72 straipsniu... 29. Išaiškinti kaltinamajam, jog jis, nesutikdamas su bausmės paskyrimu teismo... 30. Jei kaltinamasis paduoda prašymą reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą... 31. Jei kaltinamasis šia teise nepasinaudoja, teismo baudžiamasis įsakymas... 32. Įsiteisėjęs teismo baudžiamasis įsakymas neskundžiamas....