Byla e2-3080-608/2020
Dėl skolos priteisimo

1Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Lidija Valentukonytė rašytinio proceso tvarka už akių atsakovo A. K. atžvilgiu išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovo O. H. ieškinį atsakovui A. K. dėl skolos priteisimo.

2Teismas

Nustatė

3Ieškovas O. H. kreipėsi į teismą su ieškiniu ir prašo priteisti iš atsakovo A. K. 3000 Eur skolą, 5 proc. dydžio metinių procesinių palūkanų nuo priteistos sumos nuo bylos iškėlimo teisme iki teismo sprendimo visiško įvykdymo ir bylinėjimosi išlaidas. Ieškovas prašo teismo priimti sprendimą už akių, jeigu atsakovas nepateiks atsiliepimo į ieškinį.

4Atsakovui procesiniai dokumentai įteikti tinkamai (Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) 123 straipsnio 3 dalis). Atsakovas teismo nustatytu terminu nepateikė atsiliepimo į ieškinį. Apie atsiliepimo į ieškinį nepateikimo priežastis duomenų nėra, atsiliepimo į ieškinį nepateikimo pasekmės atsakovui išaiškintos. Esant šioms aplinkybėms ir ieškovės prašymui priimti sprendimą už akių, yra pagrindas dėl atsakovo rašytinio proceso tvarka, nepranešus šalims apie bylos nagrinėjimo vietą ir laiką, priimti sprendimą už akių (CPK 142 str. 4 d.).

5Atlikęs formalų byloje pateiktų įrodymų vertinimą, teismas daro išvadą, kad pasitvirtinus šių įrodymų turiniui, ieškinys tenkintinas visiškai.

6Iš byloje esančių įrodymų nustatyta, kad atsakovas A. K. 2018 m. birželio 20 d. pasirašė paprastąjį neprotestuotiną vekselį, pagal kurį įsipareigojo ieškovui O. H. sumokėti 550 Eur sumą iki 2018 m. liepos 10 d., ir 2018 m. birželio 20 d. paprastąjį neprotestuotiną vekselį, pagal kurį įsipareigojo ieškovui O. H. sumokėti 2900 Eur sumą iki 2018 m. liepos 10 d. Atsakovas iki vekseliuose nurodyto termino negrąžino ieškovui 3000 Eur skolos. Ieškovas nepateikė vekselio apmokėjimui paskutinę mokėjimo termino dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas.

7Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo (toliau – ĮPVĮ) 81 straipsnyje nustatyta, kad vekselio turėtojo reikalavimai patenkinami ne ginčo tvarka, notarui padarius vykdomąjį įrašą neprotestuotinuose vekseliuose. ĮPVĮ 72 straipsnyje numatyti reikalavimų pateikimo senaties terminai nustato laiko tarpą, per kurį vekselio turėtojas gali pasinaudoti supaprastinta, būtent įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatyme nustatyta tvarka, išieškant skolą iš vekselio davėjo. ĮPVĮ 40 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad vekselio, kuris mokėtinas nustatytą dieną arba per tam tikrą laiko po jo išrašymo ar pateikimo, turėtojas vekselį apmokėjimui privalo pateikti paskutinę mokėjimo termino dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas. Kai pasibaigia ĮPVĮ nustatyti terminai pateikti apmokėti neakceptuotą neprotestuotiną paprastąjį vekselį, jis praranda vertybinio popieriaus bei civilinių teisių objekto statusą ir dėl jo nebetaikytinos ĮPVĮ nuostatos dėl reikalavimų, atsirandančių pagal vekselį, patenkinimo tvarkos bei įsipareigojusių pagal vekselį asmenų santykių (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2010-07-02 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-314/2010; 2011-02-07 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-43/2011; 2011-04-26 nutartis, priimta civilinėje byloje Nr. 3K-3-199/2011). Tokiu atveju vekselis prilygsta paskolos rašteliui, kuriuo patvirtinama, kad atsakovas iš ieškovo gavo pinigus. Nagrinėjamu atveju vekselis mokėjimui turėjo būti pateiktas paskutinę mokėjimo termino dieną arba per dvi po jos einančias darbo dienas (ĮPVĮ 40 straipsnio 1 dalis). Ieškovas šiuos terminus yra praleidęs, todėl vekselis tapo paprastu skolos rašteliu. Aplinkybė, kad vekselio gavėjas (ieškovas) nepasinaudojo vekseliu kaip vertybiniu popieriumi, suteikiančiu teisę supaprastinta tvarka gauti prievolės įvykdymą be teismo, o išduodant vykdomąjį įrašą pagal ĮPVĮ, nepanaikina vekselio turėtojo reikalavimo teisės vekselio davėjui (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo 2018 m. birželio 27 d. nutartis civilinėje byloje Nr. e3K-3-256-687/2018).

8Nagrinėjamu atveju, vekseliais buvo užtikrintas skolos sumokėjimas, t. y. vekselyje įtvirtinta atsakovo pareiga atsiskaityti su ieškovu. Pagal CK 6.38 straipsnį, prievolės turi būti vykdomos sąžiningai, tinkamai bei nustatytais terminais pagal įstatymų arba sutarties nurodymus, o kai tokių nurodymų nėra, – vadovaujantis protingumo kriterijais. Atsakovui procesiniai dokumentai įteikti tinkamai, atsakovas atsiliepimo į ieškinį nepateikė ir reikalavimo neginčijo. Duomenų, kad atsakovas atsiskaitė su ieškovu, byloje nėra (CPK 178 straipsnis, 179 straipsnio 3 dalis). Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, ieškovo reikalavimas priteisti 3000 Eur skolos yra pagristas, todėl tenkintinas (CK 6.38, 6.63, 6.200, 6.205 straipsniai).

9Ieškovo reikalavimas priteisti iš atsakovo 5 procentų dydžio metines procesines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo tenkinamas vadovaujantis CK 6.37 straipsnio 2 dalimi, 6.210 straipsnio 1 dalimi.

10Ieškinį patenkinus visiškai, iš atsakovo ieškovės naudai priteisiamos bylinėjimosi išlaidos, kurias sudaro 68,00 Eur žyminis mokestis (CPK 93 straipsnio 1 dalis).

11Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, neviršija Lietuvos Respublikos teisingumo ministro ir finansų ministro 2011 m. lapkričio 7 d. įsakymu Nr. 1R-261/1K-355 nustatytos minimalios valstybei priteistinos bylinėjimosi išlaidų sumos (3,00 Eur), todėl iš atsakovo nepriteistinos.

12Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 142 str. 4 d., 285 str., 286 str. teismas

Nutarė

13Priimti atsakovo A. K. atžvilgiu sprendimą už akių ir ieškinį tenkinti visiškai.

14Priteisti iš atsakovo A. K. ieškovo O. H. naudai 3000,00 Eur (tris tūkstančius eurų) skolos.

15Priteisti iš atsakovo A. K. ieškovo O. H. naudai 5 (penkių) proc. dydžio metines palūkanas už priteistą 3000,00 Eur sumą nuo bylos iškėlimo teisme 2019 m. gruodžio 19 d. iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

16Priteisti iš atsakovo A. K. ieškovo O. H. naudai 68,00 Eur (šešiasdešimt aštuonis eurus) bylinėjimosi išlaidų.

17Atsakovas neturi teisės apskųsti sprendimą už akių apeliacine nei kasacine tvarka.

18Atsakovas sprendimą už akių priėmusiam teismui per dvidešimt dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos turi teisę paduoti pareiškimą dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo.

19Ieškovė per dvidešimt dienų gali skųsti sprendimą už akių Vilniaus apygardos teismui per Vilniaus miesto apylinkės teismą.

Ryšiai
1. Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Lidija Valentukonytė rašytinio... 2. Teismas... 3. Ieškovas O. H. kreipėsi į teismą su ieškiniu ir prašo priteisti iš... 4. Atsakovui procesiniai dokumentai įteikti tinkamai (Lietuvos Respublikos... 5. Atlikęs formalų byloje pateiktų įrodymų vertinimą, teismas daro išvadą,... 6. Iš byloje esančių įrodymų nustatyta, kad atsakovas A. K. 2018 m. birželio... 7. Lietuvos Respublikos įsakomųjų ir paprastųjų vekselių įstatymo (toliau... 8. Nagrinėjamu atveju, vekseliais buvo užtikrintas skolos sumokėjimas, t. y.... 9. Ieškovo reikalavimas priteisti iš atsakovo 5 procentų dydžio metines... 10. Ieškinį patenkinus visiškai, iš atsakovo ieškovės naudai priteisiamos... 11. Išlaidos, susijusios su procesinių dokumentų įteikimu, neviršija Lietuvos... 12. Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso 142 str. 4 d.,... 13. Priimti atsakovo A. K. atžvilgiu sprendimą už akių ir ieškinį tenkinti... 14. Priteisti iš atsakovo A. K. ieškovo O. H. naudai 3000,00 Eur (tris... 15. Priteisti iš atsakovo A. K. ieškovo O. H. naudai 5 (penkių) proc. dydžio... 16. Priteisti iš atsakovo A. K. ieškovo O. H. naudai 68,00 Eur (šešiasdešimt... 17. Atsakovas neturi teisės apskųsti sprendimą už akių apeliacine nei kasacine... 18. Atsakovas sprendimą už akių priėmusiam teismui per dvidešimt dienų nuo... 19. Ieškovė per dvidešimt dienų gali skųsti sprendimą už akių Vilniaus...